/Sztuczna inteligencja w chmurze obliczeniowej
Sztuczna Inteligencja stała się w ciągu ostatnich kilku lat jednym z najgorętszych tematów w świecie IT. Od startup-ów po największe firmy globalne. Każdy stara się znaleźć nowe sposoby jej wykorzystania, aby zbudować aplikacje czy systemy, które działałyby lepiej niż poprzednie wersje, umożliwiłyby tworzenie rzeczy, które wcześniej były niemożliwe lub zbyt czasochłonne.
Sama koncepcja sztucznej inteligencji, mechanizmów, które wykorzystujemy, aby budować inteligentne systemy w większości nie jest jednak niczym nowym i istnieje już od kilkudziesięciu lat. Mimo wszystko to właśnie teraz obserwujemy jak poważnie może zmieniać nasz świat.
Powodów jest kilka. Po pierwsze, w dobie Internetu mamy dostęp do niemal nieograniczonego zbioru danych uczących, które możemy wykorzystać, aby nasze modele stawały się lepsze i dokładniejsze. Nawet jeśli jednak nie chcemy wykorzystywać danych z Internetu, to może się okazać, że nasze własne dane, które gromadzimy non stop na naszych serwerach, mogą w pełni wystarczyć. Drugim powodem jest dostęp do dostatecznie dużej mocy obliczeniowej – nauka modeli sztucznej inteligencji nie jest czynnością banalną i wymaga odpowiedniego zaplecza serwerowego. Okazuje się, że w dobie chmury obliczeniowej, gdzie w ciągu kilku minut możemy uruchomić 1 czy też 10 000 serwerów, moc obliczeniowa nie jest już problemem. Trzecim powodem przełomu, który wynika poniekąd z poprzednich, jest opracowanie lub ulepszenie algorytmów i narzędzi AI (przykładowo TensorFlow, Apache MXNet, Gluon i wiele innych).
Widzimy zatem, że budowanie aplikacji i systemów wykorzystujących AI stało się prostsze, ale wciąż nie jest banalne. Czy można zatem jednak to jeszcze uprościć? Tak, dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej. Okazuje się bowiem, że obok znanych wszystkim usługom, takim jak serwery wirtualne, bazy danych czy usługi archiwizacyjne, istnieją również usługi AI.
Każdy projekt informatyczny, który będzie wykorzystywał AI jest oczywiście inny, mimo wszystko może się okazać, że jesteśmy w stanie wybrać takie usługi z portfolio chmury obliczeniowej, dzięki którym będziemy w stanie go zrealizować szybciej. Firmy, które nie mają kompetencji z zakresu AI, ale mimo wszystko pragną wykorzystać zalety jakie niesie, mogą wykorzystać gotowe usługi AI, które zostały opracowane, aby rozwiązać często pojawiające się problemy.