PL
EN
Compan-IT > Artykuły i nowości > Programowalne sieci komputerowe. Ewolucja przesyłania danych.


/Programowalne sieci komputerowe. Ewolucja przesyłania danych.

Sprzęt komputerowy coraz częściej fabrycznie wyposażany jest w szybkie karty sieciowe 2.5G, 5G, a nawet 10G oraz bezprzewodowe moduły WiFi 5, 6 i 6E. Chcąc wykorzystać jego możliwości komunikacyjne, należy przygotować w firmie odpowiednią infrastrukturę. Sprawne zarządzanie rozbudowaną siecią bywa kłopotliwe. Z pomocą przychodzi SDN.

Technologia SDN (Software Defined Network), czyli sieci sterowane programowo lub, jak się często określa, programowalne sieci komputerowe, to koncepcja zarządzania siecią LAN/WLAN, która polega na oddzieleniu fizycznej infrastruktury sieci związanej z transmisją danych od warstwy programowej, kontrolującej jej działanie. Dzięki temu istnieje opcja centralnego zarządzania siecią bez oglądania się na jej fizyczną budowę. Innymi słowy, administrator może sterować wieloma elementami infrastruktury, np.: routerami, punktami dostępowym, przełącznikami, firewallami, w taki sposób, jakby było to jedno urządzenie. Transmisja danych jest kontrolowana na poziomie globalnej sieci firmowej, niezwiązanej z pojedynczymi urządzeniami. Do kontrolowania takiej sieci najczęściej, choć nie zawsze, wykorzystuje się protokół OpenFlow. Koncepcja sieci SDN powstała w celu rozwiązania problemów z konfiguracją dużej liczby urządzeń sieciowych. Statyczna architektura tradycyjnych sieci jest zdecentralizowana i złożona, podczas gdy obecnie, w dobie wirtualizacji i systemów chmurowych, wymaga się od firmowej sieci znacznie większej elastyczności i łatwego rozwiązywania pojawiających się problemów. SDN centralizuje „inteligencję sieci” w jednym elemencie, oddzielając proces przekazywania pakietów sieciowych (płaszczyzna danych, data plane) od procesu routingu (płaszczyzna sterowania, control plane). Płaszczyzna sterowania składa się z jednego lub większej liczby kontrolerów – można je uznać za mózg sieci SDN, w którym skupia się cała inteligencja.

Administratorzy sieci uzyskują w rozwiązaniach SDN w każdej chwili pełen wgląd w jej topologię, co pozwala na lepszą i automatyczną alokację ruchu sieciowego, szczególnie w okresach wzmożonej transmisji danych. Sieci SDN pomagają zmniejszyć koszty operacyjne i wydatki kapitałowe.


Mogą Ciebie zainteresować
AMD EPYC 7643 z rodziny Milan został dostrzeżony w bazie benchmarku Geekbench. Tam pokazał moc drzemiącą w rdzeniach opartych na mikroarchitekturze Zen 3. Okazuje się, że jeden procesor uzyskał lepszy wynik w teście w porównaniu do platformy składającej się z podwójnego Intel Xeon. Czy Intel ma jeszcze szanse?
Administratorzy sieci uzyskują w rozwiązaniach SDN w każdej chwili pełen wgląd w jej topologię, co pozwala na lepszą i automatyczną alokację ruchu sieciowego, szczególnie w okresach wzmożonej transmisji danych. Sieci SDN pomagają zmniejszyć koszty operacyjne i wydatki kapitałowe
Zwykle możesz chcieć unikać kart graficznych, które były używane przez całą dobę do kopania kryptowaluty. Ale niekoniecznie tak jest w przypadku wielkiego niedoboru GPU, kiedy najlepsze karty graficzne są zawsze niedostępne, nawet jeśli mają wygórowane ceny.